Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Websitenizi nasıl daha hızlı hale getirebilirsiniz?
#1
Gelişen web dünyasında websitelerinin artık hız performansı önemli bir yer kaplamaktadır. Eğer bir websiteniz varsa ve açılış hızı önemli ölçüde yavaşsa bu size eksi not olarak dönecektir. Bu makalede size website hızını artırmanın yöntemlerini anlatacağız.


Image Compression
Websitenizde ki içeriklere yüklediğiniz imajları eğer optimize etmeden yüklerseniz bu sitenizin yavaş açılmasına neden olacaktır. Buda arama motorlarında gerilemeye, siteye giren kullanıcıların hemen çıkma oranını artırmada önemli bir nedendir. Bu yüzden içeriklerinize eklediğiniz görüntüleri öncelikle sıkıştırmalı ve boyutunu düşürmelisiniz. Bunun nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

CSS Compression
Tasarımcılar genellikle sitenizde ki stil dosyalarını, satın alan kişi sonradan üzerinde değişiklik yapması kolay olsun diye sıkıştırmadan, kolay düzenlenebilir halde bırakmaktadırlar. Fakat siz son işlemlerinizi CSS dosyaları üzerinde bitirdikten sonra sıkıştırmamanız için hiç bir engel bulunmuyor. Sıkıştırılmış bir css aynı işlevi görür ve daha hızlı çalışır. Sıkıştırılmış bir CSS dosyası ile sıkıştırılmamış bir CSS dosyası arasında ki farkı ve bir CSS dosyasının nasıl sıkıştırıldığını öğrenmek istiyorsanız lütfen aşağıda ki videoyu izleyin.

JS Compression
Same things are effective for the javascript files. They must be compressed. You may watch the relevant video.

Sitenizde hız problemi yaşıyorsanız bunun bir sebebi de sitenizin sunucusu yavaş olabilir. Site sunucunuzun cevap verme süresini kontrol edin. Eğer sitenizin geri dönüş hızı yavaşsa daha hızlı bir sunucu seçebilirsiniz.

PHP son güncellemeler ile çalışma hızını önemli oranda artırdı. Sitenizin PHP 7 ile çalışması sitenizin öncekinden önemli ölçüde daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca HTML kaynak kodunuda sıkıştırmanız size önemli ölçüde hız kazandıracaktır.

Hızlı Sunucu
Eğer bir performans problemi hissediyorsanız bunun sebeplerinden biri ise websitenizin kurulu olduğu sunucu bağlantı hızının kötü olması olabilir. Lütfen websitenizin sunucusunun bağlantı hızını kontrol ediniz. Eğer diğer sitelere göre önemli ölçüde hız farkı varsa sunucunuzu değiştirebilirsiniz.


CSS, JS ve Görüntüleriniz için Hızlı Bulut Sunucu
Eğer css, js ve görüntüler sitenizin hostunda barınıyorsa bu size hız kaybettirebilir. Hızlı bir bulut sunucuya dosyalarınızı yükleyerek önemli ölçüde hız kazanabilirsiniz.
Bu önerilerin hepsi altın değerinde önerilerdir. Gerçekten uyguladığınızda önemli ölçüde fayda göreceksiniz. İyi çalışmalar
 
Kaynak: https://ehantechnology.com/blog/website-speed-optimization/
Ara
CevaplaHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi