Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bootstrap Nedir? Nasıl kullanılır?
#1
Bootstrap CSS3 için bir frameworktür. Yani php için code igniter neyse, javascript için jquery neyse css için ise bootstrap odur. Bootstrap twitter tarafından geliştirilmektedir ve içerisinde bir çok kullanıma hazır tasarımlar bulunmaktadır. Piyasada ki modern ve premium websitelerinin %90'ını bootstrap oluşturmaktadır.

Yakın zamanda bootstrap frameworkü web tasarımlarının hemen hemen hepsinde görürsek şaşırmayacağız. Peki neden hem tasarımcıları hemde tasarımları talep eden bu insanları bootstrap bu kadar cezbetmektedir.

1) Ücretsiz ve Şık Olması
Twitter tarafından geliştirilen ve hala da geliştirilmeye devam eden bu css frameworkü tamamen ücretsiz olup kolayca üzerinde değişiklik yapılabilen, tabletten telefona her türlü ekran çözünürlükleri için uygun çözünürlükler sunan, şık ve sade, sitenizi kasmayan bir frameworktür.

2) Mobil Uyumluluk
Artık mobil kullanım devri. Herkes websayfalarının mobil uyumlu olmasını istiyor ki bu konuda da haklılar. Bazen biz bile bir sayfada dolaşırken eğer o sayfa mobil uyumlu değilse hemen çıkma eğilimine girebiliyoruz. Ya da iş yapmayı düşündüğümüz websayfasını eski ve mobil uyumsuz gördüğümüzde bu o firmanın değerinin düşük olduğu izlenimini bize veriyor. Web tasarımcıları da tasarımlarını responsive mobil uyumlu yapmak istiyorlar. Fakat normal CSS kullanarak bu işlemi yapmak ek yük gerektirecektir. Fakat bootstrap kullanan bir tasarımcı zaten girişte bootstrap yapısına göre tasarımını ve kodlarını inşaa ettiği için zaten masaüstü için kodladığı websayfasını çok küçük değişiklikler yapmak zorunda kalarak direkt mobil uyumlu hale getirebilir. Bootstrap bu konuda bize tamamen olmasad %70 oranında destek sağladığını söyleyebiliriz.

3) Hazır Eklentiler
Hazır uyarı mesajları, butonlar, yüklenme çubukları, akordiyon tablar ve daha bir çok şey bootstrapta kullanıma hazır olarak gelmektedir. Bootstrap frameworkü kullanan bir sitede bir akordiyon tab yapmak ya da bir resim slideri yapmak sadece 1-2 dakikayı alacaktır. 


Bootstrap Nasıl Kurulur?
Aşağıdaki videoyu izleyerek nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi görebilirsiniz.

Kaynak: https://ehantechnology.com/blog/how-to-install-bootstrap/
Ara
CevaplaHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi